Okruh kolem Voděradských bučin a naučnou stezkou Klokočná

Posázaví a Podblanicko - cyklostezky a cyklotrasy pro děti

Cyklotrasy-pro-deti-posazavi  Turistická oblast: Posázaví, Česká republika
Popis trasy výletu: okruh z Louňovic přes Černé Voděrady, Struhařov, Klokočnou, Tehov a Svojetice zpět do Louňovic
Typ výletu: cyklistický
Vhodné pro cyklovozíky: ano
Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
Délka cyklotrasy: 30 km


Výchozím bodem tohoto cyklovýletu jsou Louňovice, obec kousek za městem Říčany. Cesta z velké části prochází lesem, místy přes pole a několika obcemi.
Zaparkovat můžeme u fotbalového hřiště a vyrazit po cyklotrase číslo 23 (zároveň modrá turistická značka). Po chvíli opouštíme Louňovice, projíždíme Voděradskými bučinami po šotolino-asfaltové cestě a dojedeme k silnici. Pár metrů od křižovatky se nachází studánka, ke které se dostaneme po dřevěném chodníku.
Pokračujeme do kopce po silnici a na další odbočce se dáme doleva. Asi po dvou kilometrech jsme u rybníka na okraji obce Černé Voděrady. Tady si můžeme udělat přestávku, objevíme tu dětské hřiště.
U rybníka navážeme na červenou turistickou značkou přes Černé Voděrady a následně sjedeme z kopce ke Zvánovickému potoku. Napojíme se na zelenou značku, která nás provede chatovou oblastí k silnici. Na silnici zahneme doleva a po 100 metrech doprava na asfaltovou cyklostezku podél Zvánovického potoka. Cyklostezkou dorazíme do Struhařova. Na křižovatce s hlavní silnicí jedeme rovně a dostaneme se k Hliněnému rybníku. Najdeme tu občerstvení s dětským hřištěm.
Pokračujeme po tzv. „Mikešově cestě" (má celkem 12 zastavení, my projedeme 7-10 stanovišť), která nás zavede do Klokočné (zde je restaurace s venkovním posezením a malým hřištěm), dále přes velké rozcestí „Jedlice" do Tehova. (Pozor, sjezd z Klokočné k rozcestí je náročnější s cyklovozíkem, na cestě jsou kořeny, ale dá se s opatrností zvládnout, případně je možné toto místo objet po silnici.) V Tehově se napojíme na silnici, vyšlápneme kopec a následně ho sjedeme k rozcestí „Vojkov". Odbočíme doprava na pěknou asfaltovou cyklostezku a zároveň naučnou stezku Klokočná. Tuto naučnou stezku lze využít k tréninkům jízdy na kole malých začínajících cyklistů.
Vrátíme se zpět k rozcestí „Jedlice". Tam cestou vlevo pokračujeme do Svojetic a dále do Louňovic.
V celé oblasti se nalézá mnoho značených cyklotras, lze zvolit více variant výletu.